Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Diecezje » Płocka » Sanktuarium Świętej Rodziny

Obraz Świętej Rodziny

Obraz Świętej Rodziny, Sanktuarium Świętej Rodziny

Podstawowe Informacje

niedziela: 7.30, 9.00, 11.00, 16.00
dni powszednie: 7.20, 7.50
Wniebowzięcia NMP (15 VIII)
Narodzenia NMP (8 IX)
Niepokalanego Poczęcia NMP (8 XII)
ks. Stanisław Bednarski
Osiek 69, 87-340
(0-56) 493 81 88
parafia.osiek@gmail.com
http://parafiawniebowzieciaosiek.pl/

Przedmiotem kultu jest obraz Świętej Rodziny nazywany też obrazem Matki Bożej Osieckiej bądź Matki Bożej Łaskawej. Wizerunek został namalowany przez nieznanego autora farbą olejną na płótnie o wymiarach 171x135 cm. Nie znamy daty jego powstania, ale prawdopodobnie był to przełom XVI i XVII w. Od 1618 r. malowidło widnieje w ołtarzu głównym osieckiej świątyni. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem i św. Józefa. Przenajświętsza Panienka ma na sobie czerwone i szmaragdowo-zielone szaty, a także srebrzysto-szary płaszcz. Matka Boża w matczynym geście tuli do siebie, siedzącego na jej kolanach, kilkuletniego Jezusa. Syn Boży odziany jest w białą szatę, a rączkami wspiera się o piersi swej Matki. Obok, po prawej stronie, znajduje się św. Józef przedstawiony jako starszy, łysiejący mężczyzna. W jego dłoniach widnieje otwarta księga. Głowy świętych postaci zdobią złocone korony.

Uroczystość koronacji obrazu miała miejsce 25 czerwca 1995 r. Aktu koronacji dokonał Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Kult sanktuaryjny

Kult Matki Bożej Osieckiej sięga początku XVII w. kiedy to, w tutejszym kościele, w 1618 r., umieszczono obraz Świętej Rodziny nazywany również obrazem Matki Bożej Osieckiej bądź Matki Bożej Łaskawej. Wizerunek szybko zasłynął licznymi łaskami czego świadectwem były zostawiane przez wiernych wota dziękczynne. Dekretem z 11 listopada 1691 r. obraz ogłoszono cudownym. Stale szerzyła się sława osieckiego wizerunku Świętej Rodziny i dziejących się za jego sprawą cudów i uzdrowień. Do Osiecka przybywały więc tłumy wiernych pragnących pomodlić się i polecić swe sprawy Osieckiej Pani. Kult ten trwa nieprzerwanie do dziś. Zarówno miejscowa ludność, jak i pielgrzymi z różnych części Polski, przybywają do tutejszego sanktuarium by modlić się w swych intencjach. Z licznym udziałem wiernych odbywają się także uroczystości odpustowe, które mają miejsce 15 sierpnia, w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 8 września kiedy to przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada 8 grudnia.

Sanktuarium Świętej Rodziny

Sanktuarium Świętej Rodziny

Parafia w Osieku Rypińskim powstała w I połowie XIV w. Pierwsza informacja o istnieniu kościoła parafialnego pojawia się we fragmencie spisu poborowego dla powiatu rypińskiego z 1407 r. Obecna gotycka świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została wybudowana na przełomie XIV i XV w. Budowlę wzniesiono po części z kamienia polnego, częściowo z palonej cegły. W pierwszej połowie XIX w. kościół został odnowiony, dobudowano wówczas zakrystię i chór muzyczny. We frontonie świątyni widnieje wysoka wieża. Ściany kościoła zdobi polichromia, wykonana w latach 1951-1955 przez B. Marschalla. W barokowym ołtarzu głównym z 1693 r. znajduje się słynący łaskami obraz Świętej Rodziny. We wnętrzu świątyni możemy również zobaczyć zabytkową, barokową ambonę wykonaną w XVII w., siedemnastowieczną monstrancję czy pochodzący również z tego okresu barokowy kielich.

Logowanie

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym