Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Diecezje » Toruńska » Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej

Relikwie bł. Marii Karłowskiej

Relikwie bł. Marii Karłowskiej, Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej

Podstawowe Informacje

niedziele i święta: 8.00, 9.30, 11.30
dni powszednie: 17.00 (zimą) 18.00 (latem) - w kościele parafialnym
Brak informacji
siostry pasterki
Jabłonowo Zamek 19 87-330 Jabłonowo Pomorskie
(0-56) 495 70 50
m.karlowska_xl@wp.pl
http://www.pasterki.diecezja.torun.pl/

Sanktuarium w Jabłonowie Pomorskim to miejsce, gdzie czczone są relikwie Błogosławionej Marii Karłowskiej. Znajdują się one w ołtarzu głównym. Relikwiarz stylizowany jest na trumnę, a otaczają go owieczki. Symbolizują one dusze ludzi, którzy zgubili drogę do Pana, a którym Błogosławiona pomogła ją oddalić. Tę samą symbolikę zawiera obraz w ołtarzu, na którym bł. Maria Karłowska przedstawiona jest w habicie, stojąca na łące pośród owiec.

Kult sanktuaryjny

Przez wzgląd na niedawną beatyfikację Błogosławionej Marii Karłowskiej, która miała miejsce w 1997 r., kult sanktuaryjny nie jest silnie rozwinięty. Siostry Pasterki prowadzą jednak bardzo intensywną pracę duszpasterską. Organizowane są tu liczne rekolekcje dla ludzi potrzebujących. Spełniają w ten sposób testament duchowy Marii Karłowskiej, biorąc jednocześnie przykład z Jezusa Dobrego Pasterza. Obszar ich działania nie ogranicza się jedynie do Polski, a ich placówki znaleźć można także w Rzymie i dalekim Kazachstanie.

Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej

Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej

Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej mieści się w neogotyckim pałacu, któremu tę formę nadano w roku 1859. Prawdopodobnie powstał on na miejscu dawnej twierdzy obronnej z czasów króla Bolesława Chrobrego. W wieku XVII został on ofiarowany przez hrabiego Jana Działyńskiego Jezuitom. Po kasacie zakonu przypadł on w posiadanie Narzymskim, którzy w latach 60. dziewiętnastego stulecia wznieśli kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. W późniejszym okresie, przez wzgląd na burzliwe dzieje historii, dobra w Jabłonowie Pomorskim zmieniały kilkukrotnie właścicieli, by 16 lipca 1933 r. stać się własnością Sióstr Pasterek. Stało się to dzięki staraniom bł. Marii Karłowskiej, która poświęcała się miejscowej ludności, aż do śmierci w roku 1935. Podczas II wojny światowej pałac przejęli Niemcy, tworząc w nim obóz przejściowy. Po zakończeniu wojny siostry wróciły do Jabłonowa Pomorskiego, a pałac po dziś dzień funkcjonuje jako Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Kaplica pałacowa, dekretem biskupa Andrzeja Suskiego, stałą się diecezjalnym sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej. Siostry ze zgromadzenia nieustannie, w myśl słów „Szukać i zbawiać to, co zginęło” (Łk 19,10), prowadzą pracę duszpasterską z więźniami, samotnymi matkami, dziewczętami, a także posługują w szpitalach.

Logowanie

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym