Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Diecezje » Bydgoska » Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

Obraz Matki Bożej Pięknej Miłości

Obraz Matki Bożej Pięknej Miłości, Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

Podstawowe Informacje

niedziela: 8.00 9.30(z udziałem WSD) 11.00 12.30 16.00 18.00
dni powszednie: 8.00 12.00 17.00 18.00
Narodzenia NMP (8 IX)
św. Marcina (11 XI)
św. Mikołaja (6 XII)
ks. Stanisław Kotowski
ul. Farna 2 85-106 Bydgoszcz
(0-52) 322 45 86
brak
http://www.katedrabydgoska.pl/

Sanktuarium jest miejscem kultu koronowanych wizerunków Maryi: obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z 1467 r. oraz obrazu Matki Bożej Szkaplerznej z 1700 r. Pierwszy z nich ujmuje swym pięknem, widnieje na nim Piękna Pani z różą w niebieskiej szacie na złotym tle. Na  ramieniu trzyma małego Jezusa. Jej głowę zdobi korona, którą założyły dwa anioły. Maryja zastygła kontemplując Boga i zapraszając wiernych, by czcili Miłość jaką jest jej Syn.

Drugi obraz był koronowany w dawnych czasach, a jego rekoronacji dokonał w 2001 r. arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Wizerunek był czczony przez wiernych w XVII w.  z bractwa szkaplerznego. Obraz przyozdobiony jest srebrną suknią. Maryja trzyma na rękach Jezusa kierującego jedną dłoń ku górze, a  w drugiej  trzymającego księgę. Matka Boża trzyma w dłoni szkaplerz. Głowy postaci wieńczą korony, nad nimi unosi się dwoje aniołów. Największą ozdobą prezbiterium jest ołtarz główny. Istniał od początku, czyli od XVI w. Od XVIII w. ołtarz zdobił gotycki obraz Matki Boskiej z Różą słynący w latach 1699-1745 jako cudowny, dzięki któremu od połowy XVII w. katedra stała się miejscowym sanktuarium maryjnym.

W 1966 r. prymas Stefan Wyszyński ukoronował wizerunek Madonny z Różą nadając jej tytuł Matki Bożej Pięknej Miłości. Zaś w 2001 r. arcybiskup dokonał ponownej koronacji wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej.

Kult sanktuaryjny

Atrakcyjność kultu maryjnego w okresie staropolskim wzmacniały relikwie. Spoczywały w 6 krzyżach i pacyfikałach. W skład XVIII-wiecznej kolekcji relikwii wchodziły szczątki 9 świętych. Kolekcja zaginęła w XIX w.

Kult świętych potwierdzały przede wszystkim wota jakie wieszano z prośbą o łaski lub w podzięce.

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości to najcenniejszy zabytek Bydgoszczy. Powstał  w 1346 r. po nadaniu praw miejskich Bydgoszczy, w miejscu kaplicy pw. św. Idziego. W 1425 r. kościół strawił pożar jednak zanim do tego doszło był już murowany. Odbudowa świątyni rozpoczęta w 1425 r. wiązała się z jej powiększeniem. W 1466 r. była już ukończona. Rozbudowa kościoła trwała od XVI do XVIII w. Jednak w latach 1712-1763 stan świątyni uległ znacznemu zniszczeniu. Dewastacji obiektu nie udało sie powstrzymać, aż do końca czasów przedrozbiorowych.

W trakcie II wojny światowej w 1940 r. fara przekazana została Niemcom, którzy wykradli z niej zbiory muzealne i kościelne. Obraz Matki Bożej z Różą ukryto w 1943 r. dzięki czemu pozostał praktycznie nienaruszony. W czasie walk wyzwoleńczych w 1945 r. kościół doznał poważnych zniszczeń. Po zakończeniu wojny, wnętrze fary poddano pracom konserwacyjnych. W 1993 r. arcybiskup Henryk Muszyński, podniósł kościół farny do godności kolegiaty. W 1999 r. podczas mszy świętej sprawowanej przez papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy, fara otrzymała tytuł konkatedry archidiecezji gnieźnieńskiej. Odnowiono także unikatową polichromię w stylu art deco w kaplicy św. Krzyża. W 2004 r. na podstawie dekretu papieża Jana Pawła II, świątynię podniesiono do rangi katedry diecezji bydgoskiej, z patronką Matką Bożą Pięknej Miłości, którą adorować i podziwiać można obecnie w głównym ołtarzu.

Logowanie

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym