Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Diecezje » Katowicka » Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Obraz Matki Bożej Fatimskiej

Obraz Matki Bożej Fatimskiej, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Podstawowe Informacje

niedziela: 8.00, 9.30, 11.00, 16.30, sobota: 17.30
dni powszednie: 7.00, 17.30
niedziela po 12-tym od maja do października
ks. Kazimierz Czempiel
ul. Tysiaclecia 15 44-351 Turza Śląska
(0-32) 451 16 60
sanktuarium@turza.pl
http://www.sanktuarium.turza.pl/

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej czcią cieszy się obraz Matki Bożej. Jego autorem jest Franciszek Worek z Rupienki koło Kamesznicy. Został on namalowany w 1948 r. i w tym samym roku znalazł się w kościele (13 października). Obraz ten ukoronował nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 13 czerwca 2004 r.

Kult sanktuaryjny

Kult w sanktuarium w Turzy Śląskiej trwa do dnia dzisiejszego od czasów powojennych. Nawet władza komunistyczna nie była w stanie przeciwstawić się temu. Wielką tradycją sanktuarium są „noce pokuty” odbywające się w nocy z 29 na 30 każdego miesiąca. Jest to nawiązanie do objawień maryjnych w Syrakuzach na Sycylii, które miały miejsce w 1953 r. Poza tym 13 dnia każdego miesiąca odbywają się „dni chorych”.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Kościół w Turzy Śląskiej powstał po II wojnie światowej. Jego budowę zainicjował ks. Ewald Kasperczyk, który w 1947 r. został administratorem parafii w Jedłowniku (obecnie dzielnica Wodzisławia Śląskiego). Wówczas do tej parafii należała także Turza. On też zaproponował mieszkańcom, aby Matka Boża Fatimska została patronką nowego kościoła. Kościół ten został poświęcony w listopadzie 1948 r. przez bpa Stanisława Adamskiego. Ks. Kasperczyk jednocześnie sam przyczynił się do rozwoju kultu Fatimskiej Pani, co jednak nie podobało się władzy komunistycznej, dla której kult był „solą w oku”. Stąd też niczym dziwnym nie jest to, że był przesłuchiwany ponad 30 razy i musiał płacić karę w wysokości 750 tysięcy złotych. Mimo tego kult rozwijał się dalej, stąd też w 1975 r. kościół został uznany za sanktuarium maryjne. Dalszym etapem w dziejach kultu Matki Bożej w Turzy Śląskiej była tradycja „nocy pokuty”. Parafia została erygowana w 1981 r. Formalne erygowanie sanktuarium miało miejsce w 1997 r.

Logowanie

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym