Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Diecezje » Tarnowska » Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

Obraz Jezusa Chrystusa

Obraz Jezusa Chrystusa, Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

Podstawowe Informacje

niedziela i święta 6:00, 7:00, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 14:00, 17:00, 19:00, 21:00 (VII-VIII)
dni powszednie 6:00, 6:30, 7:00, 7:30, 8:00, 8:30, 9:00, 18:00
Przemienienia Pańskiego - tygodniowy: od niedzieli przed do niedzieli po 6 VIII
św. Małgorzaty - 20 VII
ks. Jan Piotrowski
plac Kolegiacki 1, 33-300 Nowy Sącz
(0-18) 443 56 98
swmalgns@tarnow.opoka.org.pl
http://bazylika.org.pl/

W Sanktuarium Przemienia Pańskiego, w centralnej części ołtarza znajduje się obraz z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Ciężko jest określić dokładną datę powstania obrazu, ale przeważnie podaje się, że jest to wiek XV, co później potwierdziła to analiza formalno-porównawcza. Prawdziwe Oblicze zaliczane jest do gatunku veraikon, czyli wizerunków mających za zadanie przedstawienie prawdziwego oblicza Jezusa Chrystusa.

Malowidło to jest malowane temperą na desce, ma kształt pionowego prostokąta o wymiarach 68x84 cm. Obraz przedstawia Oblicze Chrystusa w pozie frontalnej. Głowę otacza złoty nimb w centrum którego znajdują się ornamenty roślinne. W środku ornamentu na szczycie znajduje się największy motyw. Mniejsze motywy są oddzielone od centralnego znajdują się po prawej i po lewej stronie, jakby nawiązując do nimbu krzyżowego. Pod obrazem znajduje się srebrna sukienka. Po środku znajduje się napis w języku łacińskim: Speciosus forma praefilys hominum – Psalm 44.

Kult sanktuaryjny

Przyjmuje się, że obraz do Nowego Sącza przywędrował wraz z franciszkanami. Mimo to kult Przemienienia Pańskiego nie jest związany z konkretnym wydarzeniem. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że w tragicznym momencie dla miasta, podczas pożaru w 1611, obraz w ogóle nie ucierpiał, czego nie można było powiedzieć o Nowym Sączu. O sile kultu i jego trwaniu świadczą liczne cudowne wydarzenia, które zostały zatwierdzone jako cudowne łaski. Miały one miejsce pomiędzy rokiem 1661 a 1763. 

Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

Zaraz po założeniu Nowego Sącza przez Wacława II w 1292 roku, kościół pw. św. Małgorzaty był kościołem filialnym. Na znaczeniu zyskał dopiero wtedy, gdy drugi, parafialny pw. św. Wojciecha znalazł się poza granicami miasta. W XV wieku na jego miejscu został wzniesiony nowy, w stylu gotyckim za sprawą biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. W 1442 roku ten sam biskup podniósł kościół do rangi kolegiaty. Na przestrzeni kolejnych lat świątynia była niejednokrotnie rozbudowywana. Kilka remontów zatraciło pierwotny styl gotycki i dopiero za sprawą ks. Władysława Lesiaka starano się powrócić do pierwotnego stylu, który charakteryzował kościół.

12 maja 1992 roku kościół pw. św. Małgorzaty papież Jan Paweł II podniósł go do rangi bazyliki mniejszej i otrzymał nazwę Sanktuarium Przemienienia Pańskiego.

Logowanie

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym