Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Diecezje » Elbląska » Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i bł. Jana Pawła II

Figura Matki Bożej Fatimskiej

Podstawowe Informacje

Brak informacji
Matki Bożej Fatimskiej (13 V)
Brak informacji
ul. Daleka 9, 82-300 Elbląg Stagniewo
(0-55) 236 71 90
brak
http://www.betania.elstag.opoka.net.pl/

W sanktuarium czczona jest kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, przywieziona do Stagniewa z Fatimy przez bpa Józefa Wysockiego. Przedstawia Przenajświętszą Panienkę z objawienia fatimskiego. Maryja ma na sobie białą suknię i płaszcz w tym samym kolorze okrywający Jej głowę. Na złożonych w modlitewnym geście dłoniach zawieszony jest różaniec. Głowę Matki Bożej zdobi korona.

Kult sanktuaryjny

Początki kultu Matki Bożej Fatimskiej sięgają 1917 r. Wówczas miały miejsca objawienia maryjne w Fatimie, w Portugali. Przenajświętsza Panienka przez pół roku, od maja do października, zawsze trzynastego dnia każdego miesiąca, ukazywała się dziesięcioletniej Łucji, siedmioletniej Hiacyncie i dziewięcioletniemu Franciszkowi. Od 1996 r., kiedy to w Stagniewie powstała maleńka kaplica pw. Matki Bożej Fatimskiej rozwijał się tu kult maryjny. Mimo trudnych warunków, w budynku gospodarczym po upadłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym, w niedzielę i święta odprawiano msze święte. Staraniem wiernych wzniesiono kościół sanktuaryjny, w którym szczególną czcią otoczono Matkę Bożą Fatimską i jej gorliwego wyznawcę, Jana Pawła II. Do Stagniewa przybywają wierni z różnych stron Polski. Od maja do października, trzynastego dnia każdego miesiąca odprawiane są nabożeństwa fatimskie. 13 maja mają miejsce uroczystości odpustowe z okazji święta Matki Bożej Fatimskiej, a 22 października 2011 r. odbył się pierwszy odpust ku czci błogosławionego Jana Pawła II.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i bł. Jana Pawła II

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i bł. Jana Pawła II

W 1995 r., z inicjatywy bpa Józefa Wysockiego, diecezja elbląska nabyła budynek po znajdującym się w Stagniewie do 1993 r., „Domu Małego Dziecka”. 2 lutego 1996 r. powstał tu Diecezjalny Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny „Betania”. W remontowanym budynku, dla upamiętnienia nawiedzenia Stagniewa przez figurę Fatimskiej Pani, urządzono małą kaplicę pw. Matki Bożej Fatimskiej. W jej wnętrzu umieszczono, przywiezioną z Fatimy przez bpa Józefa Wysockiego, wierną kopię figury Matki Bożej. Eucharystię sprawowano w przystosowanym do tego, dawnym budynku gospodarczym po upadłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Było to rozwiązanie tymczasowe i zaczęto myśleć o budowie świątyni. 13 maja 2005 r. wmurowano kamień węgielny pod sanktuarium. Projekt kościoła bezpłatnie wykonała grupa elbląskich architektów – Piotr Nitecki, Grażyna Skowrońska, Bartłomiej Kadziewicz, Janusz Harasymczuk i August Ekes. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wiernych po pięciu latach rozbrzmiały dzwony nowej świątyni, którą bp Andrzej Styrna ustanowił Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i bł. Jana Pawła II. W absydzie kościoła widnieje, wykonana przez Barbarę i Krzysztofa Cudo z Wadowic, ikona Chrystusa Pantokratora w otoczeniu aniołów. Na terenie sanktuarium znajduje się również pomnik papieża Polaka.

Logowanie

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym