Strona głównaWiadomościPielgrzymkiNoclegiGastronomiaInne Sklep Kontakt
W tej chwili jesteś w: Strona główna » Wiadomości » W Przedborzu rozpoczęto starania w sprawie utworzenia sanktuarium Matki Bożej Serdecznej

W Przedborzu rozpoczęto starania w sprawie utworzenia sanktuarium Matki Bożej Serdecznej

Dodano dnia: 26.09.2012 r.

Parafia św. Aleksego w Przedborzu, w diecezji radomskiej, rozpoczęła starania o utworzenie sanktuarium maryjnego.

W miejscowym kościele czczony jest słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem tytułowanej Matką Bożą Serdeczną. Obraz został sprowadzony z Krakowa w 1618 roku. Szczególny kult maryjny potwierdza proboszcz parafii, ks. Henryk Dziadczyk.

 

Gromadzimy potrzebne materiały, aby skierować oficjalną prośbę do biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Dotyczą one m.in. otrzymanych łask przez ludzi. Od wieków w naszej parafii jest obecny kult maryjny. Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród wiernych. Sanktuarium ma racje bytu z dwóch powodów: licznego gromadzenia się wiernych na modlitwie i niezwykłości tego miejsca za przyczyną słynącego łaskami obrazu maryjnego – powiedział ks. Dziadczyk. Na początku września odbył się festyn, z którego dochód zostanie przeznaczony na budowę domu parafialnego. Dom ma być także dostosowany do potrzeb pielgrzymów. Inwestycję na wesprzeć lokalne stowarzyszenie „Między Nidą a Pilicą”. – Przybywają do nas pielgrzymki z różnych rejonów kraju – powiedział ks. Dziadczyk. Parafia prowadzi także duszpasterstwo wśród dzieci i młodzieży.

 

Początki przedborskiej parafii sięgają prawdopodobnie II połowy XIII wieku. Wówczas to, około 1278, roku powstała kaplica ku czci św. Aleksego. Kościół był na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany. Budowlę wzniesiono w stylu gotyckim, jednakże obecnie świątynia jest w większości barokowa. W ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej. Wizerunek maryjny został sprowadzony z Krakowa w 1618 roku przez ks. Adriana Barskiego.

diecezja.radom.pl/ac


Komentarze do artykułu:


Brak komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!
Zaloguj się, aby móc komentować materiały.

Wydawnictwo JUT poleca now seri: Mj Patron!

Logowanie

Poniedziałek
20
lutego
Imieniny: Anety, Lecha, Leona

Skrzynka Intencji

Partnerzy
Wydawnictwo JUTRadio AIN KARIMżywa wiara.plMisyjne DrogiOpiekun KaliszDuch PrawdyEcho KatolickieTezeuszApostołGloria24Od oceanu do oceanuWiara i SwiatłoLubelska pielgrzymkaPoznańska pielgrzymkaPielgrzymka zamojsko-lubaczowska
Polecane strony | Zostań dziennikarzem obywatelskim | Agro–Oaza Ducha w Gospodarstwie Agroturystycznym

xx60